Mindfulness Faydaları

Yoğunluktan, kendinizi dinleyememekten, sürekli bir yerlere koşuşturmaktan hiç şikayet ediyor musunuz? Hele ki İstanbul gibi bir büyükşehirde yaşıyorsanız buna “hayır” cevabı vermek pek de mümkün değil. Sabah yataktan kalkarken gün içinde yapacaklarınızı düşünebilirsiniz, yatağınızı toplarken bir yandan kafanızda hangi yoldan gideceğinizi düşünebilir, dişlerinizi fırçalarken telefondan yanıtlamanız gereken mesajlara bakıyor olabilirsiniz. İşte tam da burada aslında o anda yaşamadığınızı aklınızın hep farklı bir yerde olduğunu fark edebilirsiniz.
Mindfulness deneyimi şu anki anı herhangi bir yargıya varmadan yaşamanızı ve fark etmenizi sağlar.

“Mindfulness olmak stresi azaltır, mutluluğu arttırır.”

Mindfulness Olmanın Faydaları

Geçmişten beri birçok dini inanışta bedeni rahatlatmak için çeşitli meditasyon ve dua yöntemleri uygulanmıştır. Bu tekniklerin ortam amacı ise farklı anlara takılı kalan düşünceleri uzaklaştırmak, anı yaşamak ve o andan mutluluk duymaktı. Mindfulness yönteminin de temeli bu anlamda Budizm’e kadar gitmektedir. Mindfulness ın stres yönetimindeki etkisinin yanı sıra bedensel ve davranışsal etkilerinin de olumlu olduğu görülmüştür.

1.) Mindfulness mutluluğu arttırır. Mindfulness olmak kişinin yaşadığı güzel olayları daha iyi sindirebilmesini ve tadını çıkarmasını, yaptığı aktivitelere daha iyi odaklanmasını sağlar; eğer kötü bir olay deneyimlediyse de bunun olumsuz etkileri ile daha iyi başa çıkabilmesini sağlar. Bu sebeplerle Mindfulness olmak kişinin hayattan aldığı doyumu yani tatmin olma duygusunu arttırıyor. Çünkü ana odaklanarak geçmişle ilgili olumsuz olaylara ya da gelecekle ilgili duyduğumuz endişelere takılmamızı engelleyebilir, çok istediğimiz ve hep aklımızda olan bir konuda başarılı olmayla kafamızı gerekli gereksiz meşgul etmeyebilir ve bu sayede de etrafımızdaki insanlarla daha güzel bağ kurabiliriz.


2.) Mindfulness bedensel sağlık için olumlu etki yaratır. Mutluluğun bedene verdiği faydaların yanı sıra mindfulness stresi azalttığı için de birçok etki yaratır: Mide-bağırsak düzeni iyileşebilir, tansiyon düşebilir, uyku kalitesi artar ve kronik ağrılar azalabilir.

3.)Mindfulness akıl sağlığına iyi gelir. Birçok psikolog ve psikiyatrist mindfulness’ı meditasyon yöntemi olarak önermektedir. Depresyon, madde bağımlılığı, obsesif kompulsif bozukluk, anksiyete ve yeme bozuklukları mindfulness ın yöntem olarak kullanıldığı psikolojik rahatsızlıklardır.

Ayrıca Mindfulness nedir, nasıl yapılır ve faydalarına Mindful Academy’nin kendi sitesinden ulaşarak bireysel veya grup eğitimleri de alabilirsiniz.

You cannot copy content of this page