protein tozu tarifleri

Rıce Cream (pirinç kreması) Nedir, Ne İşe Yarar? Spor Yapanlar Rıce Cream Kullanabilir mi?

Rice Cream Nedir?

Rice cream yani pirinç lapası, ince toz haline getirilmiş beyaz pirinçten elde edilir. Birçok potansiyel faydasının yanında harika bir kompleks karbonhidrat kaynağıdır. Burada hemen kompleks karbonhidratın ne olduğunu hatırlatalım; karbonhidratlar temelde basit ve kompleks olarak iki gruba ayrılır. Basit karbonhidrat çabuk sindirilir, kan şekerini hızlı yükseltir, fazlası doğrudan yağ olarak depolanır. Kompleks karbonhidratın vücutta sindirimi daha uzun sürer bu sebeple hem kan şekerini daha dengede tutar hem de tokluk hissi verdiğinden kilo kontrolü yapılacaksa mutlaka diyette olması gereken bir besin grubudur.

Rice cream kremamsı kıvamı, kullanışlı ve lezzetli olması sebebiyle kahvaltılık gevrek yerine konabilecek çok pratik bir kahvaltı alternatifidir. Bunun yanında pirinç kreması düşük yağ içermesi sebebiyle midesi hassas olan kişiler için de rahatlıkla tüketilebilir. %100 beyaz pirinçten elde edildiğinden gluten, şeker ve soya içermez, çölyak hastaları veya gluten hassasiyeti olan kişiler kullanabilir. Kremamsı kıvamı ile kahvaltılık öğün hazırlarken üzerine koyacağınız taze meyve, kuruyemiş gibi eklentilerle oldukça doyurucu bir kahvaltılık bowl hazırlayabilirsiniz. B vitaminleri, demir ve magnezyum içeriği zengindir. Farklı süt kaynakları ile birleştirilerek tarifler üretilebilir, bitkisel süt kullanıldığı takdirde birçok tarifi yine veganlar için uygun olacaktır.

 • Gluten ve şeker içermez.
 • Veganlar için uygundur.
 • Kompleks karbonhidrat kaynağıdır.
 • Kolesterol içermez.

Sporcular Neden Rice Cream Kullanır?

Kas Yapımı

Spor yapan kişilerin hipertrofi, vücut optimizasyonu veya kas onarımı için alması gereken protein ve karbonhidrat miktarı oldukça önem taşır. Sporcular için ideal olan yüksek protein ve yüksek karbonhidrat, düşük yağ içerikli bir beslenme programıdır. Pirinç kreması yüksek miktarda karbonhidrat, düşük miktarda yağ içerdiğinden ve sodyum-free olduğundan vücut geliştiriciler için ideal bir öğündür. Rice cream iyi bir kompleks karbonhidrat kaynağı olduğu için hızlı ve sürekli bir enerji sağlar. Gluten-free olduğu için diyet kısıtlamalarında da kullanılabilir ve çeşitli protein kaynakları ile kişiselleştirilerek yoğun egzersiz programlarına dahi dahil edilebilir bir öğün oluşturur. Sporcular için tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise rice creeam kendisi zaten iyi miktarda kompleks karbonhidrat sağlarken whey proteini izolatlarıyla birleştirerek istenilen oranda protein/karbonhidratı tek öğünde alabiliyor olmaktır. Özellikle antrenman sonrası glikojen takviyesi ve kas protein sentezi için bu iki makro besine beraber ihtiyaç duyduğumuzdan, protein ve pirinç kreması karışımı antrenman sonrası için ideal bir öğündür. Birçok pirinç unu içeren tarifte de pirinç unu yerine pirinç kreması kullanılabilir. Pirinç kreması, glisemik indeks açısından orta değerdedir bu sebeple daha iyi kas dayanıklılığı sağlayan ve egzersiz hacmini artıran iyi bir kompleks karbonhidrat kaynağıdır.

 • Whey proteini ile karıştırılarak tek öğünde protein/kompleks karbonhidrat alımını sağlar.
 • Tokluk hissini artırır, uzun süre enerji verir.

Rice Cream Besin Değerleri

1 porsiyonu;

 • 150 kkal,
 • 33 g karbonhidrat,
 • 2 g protein,
 • 0 g yağ,
 • 12.1 mg demir (vücudun günlük ihtiyacının %70’i)
 • 330 mg kalsiyum içerir.

Rice Cream / Pirinç Kreması mı Yulaf mı?

Rice cream daha yüksek miktarda yağ ve şeker içerirken, yulaf yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu yüzden herhangi birinin diğerine daha üstün olması tamamen kişisel tercih ve beslenme ihtiyacına bağlıdır.

You cannot copy content of this page