Serotonini Artıran Besinler

Serotonin bir diğer adıyla “mutluluk hormonu” vücutta sinir hücreleri arasında mesaj taşıyan bir tür hormondur. Mutluluk hormonu denmesinin sebebi serotonin bizi duygusal olarak daha stabil, mutlu, daha sakin ve daha az stresli yapar. Serotonin, ruh hali, uyku düzeni, sindirim sistemi, açlık hissi, öğrenme, hafıza hatta cinsel isteğe kadar vücutta birçok fonksiyonda etkilidir. Serotonin eksikliğinde ise depresyon, uyku bozukluğu, panik bozukluk, sindirim problemleri, mutsuzluk ve anksiyete belirtileri görülür.
Serotonin aslında vücutta elzem aminoasitlerden “triptofan” üzerinden üretilir. Elzem aminoasit demek vücudun kendisinin üretemediği, dışardan alınması zorunlu olduğu anlamına gelir.

Serotonini Artırmanın Yolları

 • Stresi azaltmak
 • Düzenli egzersiz
 • Triptofan ve omega-3’ten zengin beslenme
 • Güneş ışığı ve D vitamini
 • Sarılmak
 • Meditasyon

Serotonini Artıran Besinler

 1. Yumurta: Özellikle sarısında yüksek miktarda triptofan bulunur.
 2. Somon balığı
 3. Yulaf
 4. Peynir-Tofu
 5. Kuruyemiş: Her gün 1 avuç fındık-fıstık türü aynı zamanda içerdiği antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruyucu etki sağlar.
 6. Tavuk
 7. Ananas

Triptofan bir aminoasit olduğundan genellikle protein içeriği yüksek besinlerde bulunur. Bu proteinin vücutta iyi bir şekilde sindirilmesi karbonhidratlarla birlikte sağlanır. Karbonhidrat insülin salınımını sağlar, bu da aminoasit sindirimini destekler. Yani aslında serotonini artırmak için bu besinlerle birlikte karbonhidrat da tüketilmeli. Karbonhidrat kaynakları tam buğday, pirinç ve yulaf olarak tercih edilebilir.

You cannot copy content of this page