Basmati Pirinç Nedir? Basmati Pirinç Faydaları Neler?

Kökeni Hindistan ve Pakistan olan Basmati pirinci ilk olarak piştikten sonra verdiği aroması ve uzun ince şekliyle diğer pirinçlerden ayırt edilir. Hindistan Dünyadaki tüm Basmati pirinç ihracatının 2/3’üne sahiptir. Uzun yıllar Asyalı kadınların formunu koruması da Basmati tüketmeleriyle bağdaştırılmıştır. Peki son zamanlarda diyet listelerinin ve sporcuların sıklıkla tercih ettiği basmati pirinç faydaları neler, bunlara bakalım.

Basmati Pirinç Faydaları

Düşük Glisemik İndeks: Beyaz pirinç yüksek glisemik indekse sahip olduğundan, kan şekerini hızlı yükseltir. Bu sebeple diyetteyken veya bir şeker hastalığı durumu varsa tercih edilmez. Basmati pirinci düşük glisemik indekse sahip olduğundan kan şekerini hızla yükseltmez, daha uzun sürede sindirilir, daha uzun süre tok tutar. Nişasta oranının da düşük olması sebebiyle hızlı sindirilir, bağırsakları rahatsız etmez. Kilo kontrolünde oldukça sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı alternatifidir.


Gluten İçermez: Gluten intoleransı olan bireyler için uygundur.


Yüksek Besin Değeri: Yetiştiği bölge gereği yüksek besin değerine sahip Basmati pirinci folik asit, magnezyum, potasyum, tiamin, selenyum, E vitamini ve lif açısından zengindir. Aynı zamanda esansiyel amino asitleri de içerir. Bu sayede kalp sağlığını korur, beyin için faydalıdır.


Performansı artırır: Kompleks karbonhidrat içeriği sayesinde, metabolik fonksiyonu artırır. Bu sebeple spor yapanlar için çok uygun bir enerji kaynağıdır. Verdiği enerji vücutta uzun süre muhafaza edilir.

You cannot copy content of this page