Spor Yapmadan Kilo Verilir mi?

Sporsuz kilo verilir mi herkesin merak ettiği bir konudur. Kilo vermek isteriz, diyet yaparız ama 5 dakika bile spora vakit bulamayız. İlk bahane de her zaman “spora vaktim yok” olur. Maalesef hepimiz spora vaktimiz olmadığı için tercih etmediğimizi zannederiz ancak asıl sebep zorlanmamızdır. Zorlanmadan spor olmaz çünkü, en basit başlangıç programı yoga bile tüm vücut kaslarını çalıştırdığından hareketsiz biri için oldukça yorucudur. İlk 1-2 hafta motivasyon, heves, hırs derken gider ancak artık beynimiz zorlanacağımızı bildiği için 1-2 hafta sonra vazgeçeriz, ayaklarımız geri gider ve bahane olarak da spora vakit bulamayız. Spor yapmadan kilo da veremem diye vazgeçeriz. Böylece zayıflama hedefimiz yarıda kesilir, diyet bozulur daha kötü beslenilir, tekrar kilo alınır.. Yani tekrar eden kilo alıp verme sürecine giriyoruz. Bu yüzden hayatında bir kez diyet denemiş kimse yoktur, pekçok diyet denemiş kimseler vardır. Bu kadar iş yoğunluğunun arasında kaçımız günde 20 dk spor için vakit ayırabiliyor ? Ayıramıyorsanız kendinizi yalnız hissetmeyin, kimse vücudunu strese sokan bir aktiviteyi doğuştan istemiyor.

Peki kilo vermek istiyorsunuz, diyete de başladınız sporsuz işe yarar mı? Kilo vermenin %80’i beslenmeyken %20’si fiziksel aktivitedir. Yani ağır bir spor değil, sadece aktivite. Her gün günlük rutinin dışında yaptığınız her ekstra aktivite daha fazla enerji harcamanızı sağlar. Örneğin; çok basit bir matematik ile dün vücudunuz gün içinde 1500 kkal harcadıysa bu gün 300 kalorilik eksta bir aktivite yaptıysanız bu gün 1800 kkal harcayacaktır. Eğer dün ve bugün vücudunuza 1500 kkal aldıysanız bugün 300 kkal açık kaldı ve vücut bu kadarını kendi depolarından yedi demektir. Her 7000 kkal açık ise 1 kilogram kayıp demektir. Şimdi diyelim ki haftada 1 kilogram vermek istiyorsunuz. 2 yönteminiz var. 1) Her gün 1000 kkal daha az yiyerek 1 haftada 1 kg verebilirsiniz. 2) Her gün 500 kkal daha az yiyerek 500 kkal daha fazla yakarak 1 haftada 1 kg verebilirsiniz. Eğer standart bir beslenme planınız varsa günlük ortalama 2000 kkal aldığınızı varsayarsak günlük kalori alımını 1000 kkal kadar azaltmak neredeyse imkansızdır. Çok kısıtlı beslenir, proteini yeterli miktarda alamaz ve kas kaybedersiniz. Bu yüzden tekrar tüm bunları düşünürsek aslında aktiviteyle desteklenen diyet daha hızlı ve etkili sonuç almanızı sağlar.

“Spora vakit bulamıyorum, spor yapmak istemiyorum” konusuna da geri dönersek aslında bu konuda hala tüm bilim insanları ortak bir fikirde buluşmuş değil hatta sporu hiç önermeyen bir grup bile mevcut. Herkesin vücudunun aynı egzersizde harcadığı enerji farklı olduğu gibi etkileri de farklıdır. Bu konuda emin olunan tek konu “spor tek başına kilo verdirmez” yani beslenme çok daha önemlidir. her gün kendinizi yormadan vücutta en büyük kas grupları olan bölgeleri çalıştırmayı deneyin. Üst bacak ve karın bölgelerinizi çalıştırarak daha fazla enerji yakabilirsiniz. Çok hafif tempoyla başlayıp gittikçe artırın, böylece vücudunuzu da hamlıktan kurtarmış olacaksınız. Rutininize ekleyeceğiniz aktivite ile aynı zamanda kilo verirken sarkmanın da önüne geçecek, derinizin elastikiyet kazanmasını sağlayacak, kas kütlenizi günden güne artıracaksınız. Günde 10 dk ile başlamanın bile çok şey fark ettireceğinden emin olabilirsiniz.

Şimdi seçim sizin, günde sadece 10-20 dk. ayırarak fiziksel aktivitenizi artırmak ve daha hızlı kilo vermek istemez misiniz?

Ayrıca sporsuz hızlı ve etkili bir kilo kontrol yöntemi olarak SDM Kalibra Diyeti’ni deneyebilirsiniz. SDM Kalibra Diyeti’ne özel üretilmiş gıdalarla uygulanan bu diyette ketojeneze girdiğiniz için yağdan kilo kaybeder, yeterli ve kaliteli protein aldığınız için kas kütlenizi ve metabolizma hızınızı koruyabilirsiniz. Diyetle ilgili daha detaylı bilgi için SDM Kalibra Diyeti Nedir? blog yazımıza göz atın.

Diyetisyen kontrolü olmadan uygulanamayan bu diyet yöntemini bizimle uygulamak için formumuzu doldurun, size ulaşalım.

You cannot copy content of this page